Dobro dosli
aa
subota, 13. kolovoza 2016.
VAŠE DETE IMA ASTMU? Evo kojim sportovima SME I TREBA da se bavi!
Detaljan i precizan priručnik.
Jedna od većih dilema koje muči roditelje jeste da li i koliko dete koje ima astmu treba da se bavi sportom. Stručnjaci savetuju da mališan koji ima disajne tegobe zbog ove bolesti i te kako treba da se bavi rekreacijom, ali postoje određene mere predostrožnosti.
- Suština je da se prati kako dete podnosi fizičku aktivnost - ukoliko se u naporu (ili neposredno posle aktivnosti) dešava otežano disanje, izrazito loša tolerancija napora ili napadi kašlja - potrebna je kontrola pulmologa koji prati dete. Tada se razmatra ili korekcija terapije (profilakse) ili eventualna promena vrste sportske aktivnosti - kaže za Srbiju Danas Goran Vukomanović, šef odseka za pedijatrijsku sportku medicinu Univerzitetske dečje klinike.
Naš sagovornik u članku "Deca sa astmom i sport" napominje da se naporom indukovana astma može preduprediti davanjem odgovarajućih lekova pre početka fizičkog napora, a teške forme ove bolesti traže i višemesečnu profilaksu.
Pročitajte OVDE šta treba raditi kada dete odbija da jede povrće.
- Takva "podvrsta" ovog oboljenja se naziva naporom izazvana (indukovana) astma, a ne mali broj dece pati od ove bolesti, a da ne zna da je ima. Kada se na naporom izazvanu astmu posumnja, ona se relativno lako dijagnostikuje – procenom plućne funkcije pre i posle fizičke aktivnosti - beleži dr Vukomanović na sajtu mojpedijatar.co.rs.
On ističe da danas gotovo svaka sportska ekipa ima u svojim redovima po nekog astmatičara, da se stariji sećaju svetskog i olimpijskog šampiona u plivanju Marka Špica, koji je bio astmatičar.
- Iako je imao astmu u naporu, uz dobru terapjiu on je osvojio devet zlatnih olimpijskih medalja - podseća Vukomanović.
Pročitajte OVDE koji su znakovi da vam se dete drogira.
Ključ njegovog uspeha, kao i drugih uspešnih sportista sa astmom, jeste pravovremena dijagnoza, adekvatna preventivna terapija (profilaksa) i dobar odabir sportske aktivnosti od deteta asmatičara mogu napraviti odličnog sportistu. Takođe, i odlična kontrola bolesti, pored vrednog treniranja.
Devojčica sa loptom Foto: Profimedia/ilustracija
Ključan je i izbor sporta, a to su u ovom slučaju vodeni sportovi, kao najbolje rešenje.
- Plivačke discipline, vaterpolo, pa i veslanje su tako reći idealni sportovi za decu koja imaju astmu. Adekvatna vlažnost vazduh uz odsustvo potencijalnih “pogoršivača” (prašine…) astme, kao i velika angažovanost pluća tokom aktivnosti veoma prijaju deci asmatičarima. Jačanje mišića koji učestvuju u disanju (respiratorni mišići) olakšava disanje, ubrzava protok vazduha, a tako poboljšava funkciju pluća. Zato će deca sportisti, čak i ako do napada astme dođe, lakše pregurati krizu - objašnjava Vukomanović.
Otkrijte OVDE sve tajne hrono ishrane.
Osim toga, pogodno je i trčanje na srednje staze, kros, kolektivni sportovi na otvorenom (fudbal, ragbi), planinarenje na umerenim nadmorskim visinama, orijentiring.
- Redovna rekreativna aktivnost (na primer: tri puta nedljno po sat vremena rekreativnog plivanja) ima odličan efekat na zdravlje deteta, pa i na popravljanje funkcije disajnih organa kod dece koja imaju astmu - piše Vukomanović.
Devojčica gimnastičarka Foto: Profimedia/ilustracija
S druge strane, sportovi zagušljivim i neočišćenim salama (mnogo je takvih sala kod nas) nisu pogodni za decu asmatičare. Intezivni treninzi u teretanama takođe nisu mudar izbor. Takođe, ne savetuje se tenis na šljaci, jer ne pogoduje asmatičarima alergičnim na prašinu (koji nemaju adekvatnu kontrolu bolesti), kao ni stoni tenis u zagušljivom ambijentu.
Svakako, sve ove "zabrane" treba uslovno shvatiti. Vukomanović ističe da pre bilo kakvih sportskih aktivnosti roditelji obavezno konsultuju sa pedijatrom koji leči dete od astme. I nikako ga ne treba forsirati da postigne nešto što nije u stanju.
Sa željom da se nezdrave navike iskorene, portal SrbijaDanas.com pokrenuo je kampanju''ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život'', koja će trajati šest meseci i kroz različite sadržaje u vezi sa zdravim navikama, sportom i ishranom imati jedan cilj – da u Srbiji rastu zdrava deca.
Kroz istraživanja i teme koje se iz različitih uglova bave zdravljem predstavljaćemo načine da dete ostane zdravo, kako da se pravilno hrani i načine da se fizički aktivira i zavoli sport.
Naša misija će biti da promenimo poraznu statistiku i sprečimo razvijanje temelja za nastanak teških bolesti koje loša ishrana i fizička neaktivnost uzrokuju, ali i da ukažemo na povoljan uticaj dobrih navika na mentalno zdravlje
http://www.srbijadanas.com
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar