Persimona dolazi iz Azije, a najšire kultivirana vrsta je upravo azijska persimona, Diospyros kaki. Riječ Diospyros dolazi od grčke riječi “Dios” i “Pyros”, što bi u kontekstu značilo “božanski plod”. Danas se ovaj plod uzgaja širom svijeta u toplijim krajevima. Dolazi u rasponu žarkih boja, od žuto narančaste do tamno crveno narančaste, ovisno o vrsti i sorti. Također varira i u veličini, te u obliku koji može biti sferičan, zvonolik ili u obliku bundeve. Prema botaničkoj morfologiji spada u bobičasto voće.
Postoji mnogo drveća koje daju plod dragun, no nisu svi jestivi za ljude. Komercijalno i općenito, postoje dvije vrste ovog ploda: adstrigentno (oporo) i ne-adstrigentno.
Što donose istraživanja o liječenju persimonom?
U usporedbi s jabukom, persimona ima višu razinu dijetalnih vlakana, natrija, kalija, magnezija, kalcija, željeza i mangana, ali i niže razine bakra i cinka. Također sadrži vitamin C i provitamin beta-karoten. Osim toga sadrži flavonide koji štite od mutacije DNA, te tanine, fitokemikalije poput katehina i galokatehina, kao i spojeve koji prema studijama pokazuju potencijalnu aktivnost protiv raka, poput betulinske kiseline za koju je poznato da izaziva staničnu smrt, odnosno apoptozu kancerogenih stanica.
Kad je riječ o antikancerogenom djelovanju, važno je istaknuti i da lišće persimone sadrži spoj koji inducira programiranu smrt stanica u ljudskim stanicama raka. Radi se o 24-hidroksi ursoličnoj kiselini, međutim, molekularni mehanizmi ovog triterpenoida u odnosu na antitumorsku aktivnost još nisu do kraja shvaćeni, no ovi rezultati prvi otkrivaju molekularni temelj i mogu vrijediti i za prijavljena kemopreventivna i kemoterapijska djelovanja persimone.
Tradicionalna kineska medicina tvrdi da pomaže u balansiranju “yin” vlažeće tekućine u tijelu dok regulira “chi”. Klasično se koristi za podmazivanje pluća, liječenje bronhitisa i smirivanje kašlja. Također ublažava zatvor, proljev, dizenteriju, hemeroide, čireve i hipertenziju.
Moderna medicina također prepoznaje zdravstvene prednosti persimone, te se smatra da je u prevenciji i liječenju kardiovaskularnih bolesti učinkovitija od jabuke u antisklerotičnoj ishrani.
Jedna studija navodi da prisutnost proantocijanidina u kori persimone ima zaštitni potencijal od staničnog oksidativnog oštećenja izazvanog staničnim starenjem, te se smatra da polimerizacija proantocijanidina igra važnu ulogu u usporavanju starenja u staničnom modelu. Također, otkriveno je da bi ekstrakt kore mogao imati učinka u liječenju dijabetesa, budući da su rezultati studije na štakorima pokazali otpornost na inzulin.
Istraživanjima je uočeno i da persimona ima mogućnost smanjenja kolesterola kad se radi o modelu miševa, kao i smanjenja šećera u krvi kod miševa s dijabetesom tipa 2. Diospyros peregrina, odnosno indijska persimona, tradicionalno se koristi kod lokalnih iscjelitelja u zapadnom Bengalu te Indiji u liječenju dijabetesa.
Osim ploda, i ekstrakt lišća može biti koristan. Koristi se u prevenciji i liječenju ishemije i drugih srodnih neurodegenerativnih bolesti putem inhibicije adhezije između limfocita i neurona. Flavonoidi iz lišća Diospyros kaki su glavne terapijske komponente NaoXingQing (NXQ), moćnog i patentiranog kineskog biljnog lijeka koji se naširoko koristi u Kini za liječenje posljedica moždanog udara.
Konzumacija lista persimone u prahu poboljšava razine lipida plazme i jetre te smanjuje tjelesnu težinu kod štakora hranjenih prehranom s visokim udjelom masnoća. Ovi korisni učinci mogu biti posljedica svojstava fenolnih spojeva (1,15 g/100 g) i visokog sadržaja vlakana (63.48 g/100 g) iz lišća.
Od persimone se, kao i od jabuka, pravi ocat koji ima sposobnost sprječavanja metaboličkih poremećaja uzrokovanih kroničnim alkoholizmom.
Čini se da u prirodi svaka biljka, osim što može djelovati preventivno, ima i lijek za jednu ili više bolesti. Brojna su istraživanja koja ukazuju na ljekovita djelovanja persimone, te je očito da bi i ovaj dar prirode mogao zamijeniti brojne skupe lijekove i terapije. U svakom slučaju, obogatite svoj jelovnik i ovim plodom, utoliko više što nema ni zabilježenih nuspojava.
Izvor: nexus-svjetlost.com/Irena Dujmušić
Nema komentara:
Objavi komentar