Suhe smokve su tokom cijele godine dostupne, pa je tako uvijek moguće napraviti suhe smokve u maslinovom ulju. Ovaj spoj mediteranskih proizvoda predstvalja stari narodni lijek za mnoge boljke.
Smokva nutritivna vrijednost, halorije, ljekovitost
Smokva je veoma cjenjeno voće sočnih plodova. Neko ih voli, a neko ne. Mnogi je drže u bašti kao ukrasnu biljku, zbog karakterističnih egzotičnih listova. Biljka najbolje uspjeva u toplim krajevima, blizu mora, ali može da se uzgaja i u kontinentalim predjelima. Problem je to što je osjetljiva na niske temperature.
Smokve sadrže dosta kalcijuma, kalijuma, cinka i dobar su izvor gvožđa, zatim beta karotena, C, A, E i K vitamina.
Suve smokve su mnogo više kalorične, nego svježe, zato ih treba jesti u ograničenim količinama. Ova voćka poboljšava varenje, pomaže kod hemoroida, a doprinosi i regulisanju holesterola. U pogledu sadržaja kalcijuma, smokve mogu zamjeniti mliječne proizvode, a važe i za afrodizijak. Postoje osobe koje su alergične na smokve, pa treba voditi računa i o toleranciji na ove voćke.
Recept za suhe smokve u maslinovom ulju:
Suhe smokve (do 40 komada) složiti u teglu, a onda naliti maslinovo ulje do vrha tegle. Zatvoriti i čuvati tako 40 dana. Smokve će da upiju dosta maslinovog ulja. Nakon toga se jede po jedna smokva prije svakog obroka. Svakako treba voditi računa o tome da se za ovaj recept koristi što kvalitetnije maslinovo ulje, a isto tako i kvalitetne suhe smokve.
Ovaj stari narodni recept može pomoći kod problema sa želucem, kod hemoroida, zatvora, povišenog holesterola, neplodnosti, anemije, astme i bronhitisa.
Izvor: zdravasrbija
Nema komentara:
Objavi komentar